HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 22.-25.5.2010 | Zdeno
Veľká noc v Západných Tatrách

Štvordňové voľno počas veľkonočných sviatkov sme využili ako správni turisti. Na horách. Konkrétne na Liptove a útočiskom nám bol starý známy Hotel Spojár.
Júnový výstup na Mont Blanc sa blíži a my sme v rámci hesla \"ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku\" vzali útokom hneď v prvý deň tretí najvyšší vrchol Západných Tatier - Baranec (2184 m.n.m.). Začali sme stúpať po žltej značke z ústia Žiarskej doliny. Z južnej strany bolo už snehu pomenej, výstup bol relatívne pohodový a nemuseli sme sa brodiť snehom. Počasie aprílové, ale z mrakov našťastie nespŕchlo. Na vrchole nás čakal sen každého turistu a to odmena v podobe čapovaného piva :-). Partia turistov dodržiava už 13.rok túto milú tradíciu.
Potešili sme telo zásobami z batohov, dušu pohľadmi na okolité kopce, paraglajdistov a vetronistov a dali sme sa na zostup. Časť skupiny sa vybrala cez Malý Baranec do ústia Račkovej doliny a ostatní sme zvolili trasu cez Smrek a Žiarske sedlo. Zo severnej strany bolo snehu oveľa viac ako z juhu, ale bol mäkký, takže mačky sme neodskúšali. Prudké klesanie vystriedali exponované úseky a stúpanie na Smrek. Ešte klesanie zo Smreku a nachádzame sa v Žiarskom sedle. Od Žiarskeho sedla klesáme už len po snehu. Mierka hlási 50 cm a v nižších polohách obiehame skialpinistov, ktorí si boli užiť posledný sneh. Od rázcestia zelenej s modrou musia už aj oni po vlastných. Nemohli sme obísť Žiarsku chatu a doplniť tekutiny.
Po krátkej pauze nás čakal asi najnepríjemnejší úsek a to vyše 5 km zostup po asfaltke k hotelu. Škoda, že podnikatelia prevádzkujúci kolobežky nemali záujem zarobiť. Určite by veľa ľudí využilo šancu zrýchliť si cestu do doliny.
Na hoteli nás už čakala zvyšná časť partie a vytúžená večera.

Na Bielu sobotu sme sa rozdelili a keďže treba rešpektovať sezónnu uzáveru, nemáme na výber veľa trás. Časť skupiny sa vybrala cez Žiarsku dolinu na Plačlivé, časť na Babky, poniektorí do Jaloveckej doliny a jeden dokonca na Teryho chatu vo Vysokých Tatrách. Počasie ako v prvý deň. Slnečné lúče, ktoré nás sprevádzali cestou nahor okolo obeda vystriedali mráčky, ale našťastie z nich opäť nezapršalo.

V nedeľu sme sa zobudili do dažďa, ktorý však ustal a zvolili sme oddychovejší program. Niektorí sme sa vybrali po magistrále k chate Baranec, kde sme sa pokochali výhľadom na Nízke Tatry, ďalší na Žiarsku chatu a zvyšok zablúdil na penzión Frank.
Keďže k Veľkej noci patria aj korbáče a tradície sa musia dodržiavať, preverili sme si, či sme ich po roku nezabudli pliecť. Nedeľnú pohodu zakončil ešte futbalový zápas miestnych žiakov na neďalekom ihrisku a už sme sa ponáhľali pripraviť na večernú zábavu.
Vytancovaní sme sa po polnoci rozliezli do izieb.

V pondelok ráno si ešte pánska časť partie splnila svoje povinnosti a vyšibali sme naše nežnejšie polovičky, aby boli krásne a zdravé a po raňajkách sme nasadli do áut a vydali sa smerom na Bratislavu. Najväčšie zápchy prišli až po našom prejazde Ružomberkom, takže sme sa celkom rýchlo dostali domov.
S konštatovaním, že voľno mohlo trvať aj dlhšie sa už tešíme na ďalšie zážitky na horách :-)