HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 17.-26.6.2011 | Zdeno, fotky: Účastníci zájazdu
Chamonix - MONT BLANC (vo fotoalbume nové fotky)

A je tu 17.jún - deň, na ktorý sa každý z nás tešil a pripravoval minimálne od začiatku roku. Deň odchodu do Chamonix s cieľom vystúpiť na najvyššiu horu západnej Európy - Mont Blanc (4810 m.n.m.).

O 17.00 je autobus pristavený pred klubom pri Slovnafte a my rozmýšľame, ako natlačíme do takej malej \"krabičky\" všetky naše kufre a výbavu. Ale nakoniec sa to podarilo a my naberáme kurz slovensko-rakúske hranice.
Aby sme sa vyhli cestám prvej triedy, šoféri volia trasu cez Rakúsko a Taliansko a diaľnice nás dovedú až do nášho cieľa - Chamonix. Šestnásť hodinová cesta dá poriadne zabrať. Niekto v noci pospáva, niekto sa len prehadzuje, iný sleduje cestu. Kto spal, ten sa ráno zobudí v upršanom Taliansku. Dážď nás sprevádza až do Francúzska, do ktorého prechádzame cez 11611 m dlhý tunel pod Mont Blancom. Nevyhneme sa miernym komplikáciám pri prechode kontrolou, ale naša tlmočníčka Majka všetko vybaví, kontrolu absolvujeme ešte raz a môžme pokračovať.

Sme v cieli - v kempe priamo pod Bossonským ľadovcom. V lejaku vykladáme veci z autobusu a vydáme sa hľadať chatky. Trošku sme prekvapení stiesneným priestorom chatiek, ale nikto z nás netrpí klaustofóbiou, takže týždeň to tu vydržíme.
V sobotu večer prestalo pršať, tak sme sa vybrali informovať o počasí na nadchádzajúce dni.

Prognóza nie je veľmi priaznivá, najvhodnejší deň na výstup má byť pondelok. V sobotu večer teda padá rozhodnutie, že v nedeľu ráno vyrážame smerom na Mont Blanc.
V nedeľu sa budíme do zamračeného rána, skupina turistov z Lozorna vyráža z kempu skoro ráno a k nej sa pridáva o pár hodín neskôr aj dvojica turistov z Apolla, ktorých dopĺňa trojica našich kamarátov z iných končín Slovenska.
Zvyšok partie sa vyberá poznávať okolie Chamonix - lanovkou sa vyvážajú na Brevent (2525 m.n.m.) a sledujú Mont Blanc z druhej strany.

V pondelok ráno sa počasie neumúdrilo a skupina Záhorákov sa vracia z chaty Gouter (3817 m.n.m.). Zvolili rýchly výstup hore bez aklimatizácie a väčšine sa to stalo osudným. A tiež počasie im neprialo.

Ďalšia už len štvorka stúpa od chaty Tete Rousse (3167 m.n.m.) na Gouter. Z kempu vyráža ďalšia skupina turistov z KT Apollo. Keďže chata Gouter je plná, ostávajú na Tete Rouse a skoro ráno vyrážajú hore. V tom istom čase štartuje hore aj prvá Apollácka štvorka, plus dvaja členovia zo záhoráckeho klubu, ktorí sa rozhodli vydržať na Gouteri ešte jednu noc.
Nakoniec sa podarilo vyjsť hore piatim účastníkom z celkového počtu 32. Zase sa raz ukázalo, že počasie na horách si človek nevyberie a musí mať pred nimi rešpekt. Nie je dôležité vyjsť na vrchol, ale dôležitejšie je vrátiť sa živý a zdravý dole.
Na chate Gouter sa stretáva úspešná skupina s druhou časťou turistov, ktorí boli nútení pod Vallotkou (4362 m.n.m.) zmeniť svoje plány a vrátiť sa späť. Časť odchádza nižšie na chatu Tete Rouse a štyria ostávame na Gouteri. Večer sa počasie ešte viac zhorší, zažijeme nefalšovanú horskú búrku a do rána nasneží asi 30 cm nového snehu.
Počasie nepraje. Rozmýšľame čo urobíme. Nakoniec volíme zostup v snehovej fujavici a sme radi, keď sme sa ocitáme v bezpečí.

Vo štvrtok sme sa zobudili do daždivého dňa, ale napriek tomu sme sa vybrali do mestečka Servoz, kde sa nachádza kaňon Les Gorges de la Diosaz. Miesto nám priopomínalo prielom Hornádu v Slovenskom raji. Krátku túru sme absolvovali sprevádzaní dažďom, ktorý s prestávkami pokračoval do večera a neopustil nás ani pri návšteve Chamonix.

Na piatok bol naplánovaný výjazd autobusom do mestečka Annecy, ktoré kandiduje na zimné olympijské hry v roku 2018. Všetci, ktorí sa zúčastnili výjazdu boli týmto miestom nadšení a keby záležalo na nás, dáme mu určite svoj hlas.

A prišla sobota - deň odchodu. Pobalili sme sa, odovzdali sme chatky a keďže predpisy sú predpisy a nechceli sme si cestu na Slovensko o 8 hodín predĺžiť, nemohli sme urobiť cestou späť dlhšiu zastávku, tak sme si ešte naposledy pozreli Mont Blanc a okolité kopce z Chamonix a o 14.00 vyrážame smerom na Slovensko.

Do Bratislavy sme dorazili v nedeľu o 6.00 a rýchlo sme sa rozutekali dospať takmer prebdenú noc v autobuse.
Určite budeme ešte dlho na tento výlet spomínať a už začíname plánovať čo o rok.
Ale dosť bolo slov, fotky určite povedia viac.
Ďalšie zábery nájdete vo fotogalérii.

Horám zdar!