HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 19.-20.5.2012 | Zdeno, fotky - účastníci zájazdu
Súľovské skaly

Uplynulý víkend sme strávili v jednej z najvýznamnejších prírodných lokalít Slovenska - v Súľovských skalách, ktoré sa prezývajú aj Slovenskými Dolomitmi. Nadviazali sme aj na dávnu tradíciu nášho klubu a to turistiku rodičov s deťmi. Len po rokoch došlo k malej zmene. Deti odrástli, majú už vlastné deti a tie zverili na dva dni do opatery starým rodičom. Čo nás teší, našli sa aj takí, ktorí si zaspomínali na časy, keď so svojimi rodičmi začínali s turistikou a svoje skúsenosti teraz odovzdávajú svojim potomkom. Aj takýmto spôsobom by sme radi viedli deti k pohybu v prírode a spoznávaniu našej krajiny.
Túry sme volili tak, aby ich zvládli aj najmenší turisti. V sobotu pred obedom sme si vyložili veci v kempe a vybrali sme sa na túru. Väčšina sa vybrala od parkoviska náučným chodníkom okolo Gotickej brány na Súľovský hrad, odkiaľ sa pokračovalo cez Lúku pod hradom po červenej značke späť do Súľova alebo cez Sedlo pod Bradou k Šarkanej diere. Niektorí zvolili prechádzku po súľovských lúkach a kochali sa pohľadmi na skaly zdola.
Po túre sme nazabudli povzbudiť našich hokejistov, ktorý v ten deň zohrali semifinálový zápas proti Česku. Krajší záver dňa sme si ani nemohli predstaviť, keďže sme postúpili do finále.
V Súľovských vrchoch je množstvo prírodných výtvorov. Jedným z nich je aj skalný útvar Budzogáň, o ktorom legenda vraví, že ho sem odhodil nahnevaný obor. My sme sa boli na neho pozrieť v nedeľu. Niektoré decká boli po sobote mierne unavené, takže čas strávili v Hradnej.
Spočiatku príjemná poľná cesta nás zaviedla do sedla Patúch. Odtiaľto nasledovalo klesanie smerom do rajeckej kotliny, kde sme po niekoľkých minútach chôdze odbočili do lesa, v ktorom nasledovalo pomerne prudké stúpanie, na konci ktorého nám bol odmenou skalný útvar - budzogáň a výhľady doďaleka.
Po spoločnej fotke a občerstvení časť skupiny pokračovala na Žibrid (867 m.n.m.), ktorý je druhým najvyšším vrcholom Súľovských vrchov a druhá časť skupiny sa vrátila rovnakou cestou cez sedlo do Hradnej.
Po ceste do Bratislavy sme sa ešte zastavili zahnať hlad v salaši za Považskou Bystricou a plný zážitkov sme sa vrátili domov.

Veríme, že sa každému tieto dva dni strávené v prírode páčili a chceli by sme do budúcna pokračovať v podobných akciách.

Tešíme sa na vás.