HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 27.6.-1.7.2012 | Zdeno, fotky - Zdeno, Šaňo
Zraz VHT - Tatranská Lomnica

Na prelome júna a júla sa konal už 45.zraz priaznivcov vysokohorskej turistiky. Tento rok sa zraz presunul zo Štrby do Tatranskej Lomnice a našim útočiskom sa stal Hotel Tatranec.
Po skúsenostiach z minulých rokov, kedy v čase konania zrazu pršalo a vlani dokonca aj snežilo, sme sa rozhodli, že do Lomnice prídeme s niekoľkodňovým predstihom. Prvá skupina sa do Tatier vybrala už v pondelok, zvyšok sa pridal v utorok.
Keď sme cestou kuli plány, ktoré štíty zdoláme v stredu, padol návrh na trojštítie - Huncovský, Kežmarský a Malý Kežmarský štít. A tak sa aj v stredu stalo. Výstup na Skalnaté pleso sme si zjednodušili lanovkou. Šlapať popod lanovku by nám ubralo veľa síl, ktoré sme potrebovali na zvyšnú trasu.
V doline vládlo ukážkové počasie, na Skalnatom plese nás však privítala hustá hmla. Po asi polhodinke sa však začala pretrhávať a to bol podnet k tomu, aby sme vyrazili smerom na Huncovský štít. Hmla sa stále prevaľovala, ale to nám už nevadilo a stúpali sme po balvanoch smerom k nášmu prvému cieľu. Asi po dvoch hodinách sme stáli na vrchole Huncovského štítu. Po krátkom posilnení a prestávke sme sa vydali na druhý zo štítov - Kežmarský. Výstup nám trval približne hodinku. Počasie už bolo ukážkové, výhľady doďaleka. Bolo vidieť dokonca Babiu horu nad Oravskou priehradou. Prvý deň sme zakončili ešte Malým Kežmarským štítom a dali sme sa na zostup rovnakou trasou a z Huncovského sedla sme pokračovali dole do Skalnatej doliny.
Predpoveď počasia na štvrtok nebola veľmi priaznivá, Tatry zatiahnuté, tak sme zvolili oddychovejšie túry a partia sa rozkúskovala. Prvá časť zvolila prechádzku zo Skalnatého plesa cez Skalnatú, Zamkovského a Rainerovu chatu na Hrebienok, druhý časť sa vybrala do Ždiaru a prešli si Monkovu dolinu a Zadné meďodoly a tretia časť si zvolila túru Zelenou dolinou k bývalej Brnčalovej chate a návrat okolo chaty Plesnivec.
Štvrtkový večer sme zakončili otvorením zrazu a príhovorom usporiadateľov a výkonného výboru KST.
Na piatok sme už aj s kamarátmi z Lozorna a KT Biatec mali naplánovaný Lomnický štít. Počasie nám ráno nebránilo vo výstupe, no čím sme lanovkou stúpali vyššie, Lomničák sa zahaľoval do hmly. Nás to však neodradilo a v počte asi 23 ľudí sme sa vydali z Lomnického sedla nahor. Po asi hodinke a pol sme stáli na vrchole. Strávili sme tu hodnú chvíľu a sledovali, ako sa nám odhaľujú a znovu zahaľujú tatranské štíty.
Nastal čas na zostup a ako sa hovorí, že nie je dôležité na vrchol vystúpiť, ale vrátiť sa živý a zdravý dole, tak to platilo aj tu. Zostup po reťaziach dal poniektorým zabrať, dokonca sa sem tam uvoľnil aj nejaký kameň, ale našťastie sme to všetci prežili bez ujmy na zdraví.
V sobotu sa veľká časť partie vydala na Jastrabiu vežu, niektorí po magistrále na Hrebienok a ďalší dokonca na chatu pod Rysmi. Piatkové večerné mraky veštili zmenu počasia, horská služba dokonca hlásila búrky, no predpoveď jej nevyšla. Dusné a teplé počasie však dalo každému zabrať.
Sobotu zakončil znovu príhovor organizátorov a už tradičná tanečná zábava.

Tohtoročný zraz aj napriek zraneniu jedného člena pod Jahňacím štítom môžme hodnotiť ako veľmi vydarený a už sa tešíme na ďalší ročník.

Horám zdar!