HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 28.-29.7.2012 | Zdeno, fotky - Andy, Zdeno
Z Heľpy do Heľpy cez Veľkú Vápenicu

Pri príležitosti 10. výročia založenia HIKING.SK pripravila redakcia špeciálnu akciu – 10 stretnutí na 10-tich slovenských vrcholoch. V sobotu 28.7. sa konalo už deviate stretnutie, ktoré bolo tentokrát na Veľkej Vápenici (1691 m.n.m.) v Nízkych Tatrách. Nemohli sme teda chýbať.
V piatok po práci sme vyrazili z Bratislavy a prespali sme v horehronskej dedinke Heľpa v hoteli Heľpa. Prvotné pocity z ubytovania boli dosť rozpačité. Hotel je totiž v rekonštrukcii a nedokončená fasáda, stavenisko okolo hotela, chýbajúca recepcia nás takmer odradili. Ale po ubytovaní sme názor zmenili a zistili sme, že izby sú už dokončené a po celkovej rekonštrukcii bude hotel príjemných útočiskom a radi ho znovu využijeme.
Ráno sme nechali jedno auto pri hoteli a druhým sme sa odviezli na koniec dediny na miesto, ktoré sa volá Nižné Dolinky. Vybrali sme sa žltou značkou po asfaltke do sedla Priehyba. Aj napriek pražiacemu slnku sme v tieni stromov, takže teplota je príjemná a dobre sa kráča. Osviežime sa pri studničke a po krátkom stúpaní nasleduje ešte prudšie, ale to už opúšťame asfaltovú cestu a nasledujeme žltú značku do lesa. Kráčame zvážnicou, z ktorej vchádzame do lesa, ktorý sa premení na húštinu a intuitívne sa predierame malinčím, smrečinou a žihľavou až k novému prístrešku v sedle Priehyba. Neskôr sa dozvedáme, že chodník modrou značkou je na tom podobne, ak nie ešte horšie.
Od Priehyby nás čaká ešte 501 výškových metrov, tak po krátkom občerstvení pokračujeme ďalej. Prudko stúpame, hľadáme tieň, napchávame sa čučoriedkami a malinami a s potešením prijímame, keď sa pred nami objaví les. Aspoň chvíľku sme v chládku.
Tesne pred 12-tou sme na vrchole Veľkej Vápenice. Zvítame sa s organizátormi a ďalšími účastníkmi stretka a keďže mraky sa zberajú, pokračujeme k útulni Andrejcová, kde budeme spať.
Od sedla Priehybka vedie chodník hustou kosodrevinou a aj napriek tomu, že tadeto vedie hrebeňovka a dokonca cesta SNP, nikto s tým nič nerobí.
Po vyše hodinke sme na Andrejcovej. Zložíme batohy, dáme si obed a padne niekoľko návrhov na ďalší program. Nakoniec ostávame pri pôvodnom pláne - prespať v útulni. Búrka si to nakoniec rozmyslela a presunula sa nad Vysoké Tatry. Vegetíme, zbierame drevo, niektorí navštívia blízky salaš a čakáme prvých pocestných. Ako prvý prichádza párik - Ondro a Andrea, ktorí robia hrebeňovku a prichádzajú z Kráľovej hole. Predtým strávili pol roka v Ázii. Už ich nebavil zhon a stres v práci, tak dali výpovede a túlali sa po svete.
Za nimi sa dovalí partia Oravákov a už takmer po tme ďalší párik - David a Zuzana, ktorí si odskočili z Bratislavy vlakom do Pohorelej odtiaľ na Andrejcovú pokochať sa výhľadmi. Napriek tomu, že sa všetci poznáme len pár hodín, cítime sa ako starí známi a do noci vedieme pri ohni družné debaty.
Ráno nám hory predviedli krásne divadlo. Tatry sú osvetlené prvými slnečnými lúčmi, no od Kráľovej hole a z juhu prichádzajú husté mraky. Trošku aj spŕchne, ale nakoniec sa pri zostupe po modrej do Pohorelej ešte zapotíme, keďže slnko zvíťazí nad mrakmi.
Pred pohorelským družstvom naberieme smer Heľpa a poliami klesáme až k cykloceste, ktorou pokračujeme až k autu, ktoré nás čaká pri hoteli.
Aj napriek malým nedorozumeniam, hodnotíme dva dni strávené v krásnej prírode Nízkych Tatier veľmi pozitívne a nikomu sa nechce do reality a v pondelok do práce.