Klub turistov Apollo
LYŽOVANIE - REPORTÁŽ | 30.1.2013 | K. Kováč
KT Apollo na 40. ročníku Bielej stopy - Kremnica, Skalka

Už 40. ročník diaľkových behov na lyžiach Biela stopa - Euroloppet bol na programe cez víkend 26. a 27. januára 2013. Ideálne snehové podmienky a priaznivá predpoveď počasia sľubovali perfektný športový zážitok v bielej stope.
V sobotu boli na programe preteky vo voľnom štýle na tratiach 45 a 25 km. Keďže po skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov, keď stopa na klasiku nebola kvalitná, väčšina klasikov dala prednosť nedeľnému preteku v klasike.

V sobotu pretek prebiehal na veľmi dobre upravených tratiach za ideálnych podmienok. Teplota na štarte -5 stupňov, bezvetrie, vo vzduchu poletovali jemné vločky snehu. V tomto preteku mal náš klub len troch zástupcov. Vo farbách klubu nastúpil na kratšej trati 25 km Jano Hurta a Vlado Gábriš a na 45 km Karol Kováč. Preteku sa zúčastnili aj ďalší bežkári, ktorý sa však za klub neregistrovali - Jožo Mlčúch a Dano Michalička...
V nedeľu na klasickej trati štartovalo 6 našich zástupcov.
Na druhý štart nastúpil Jano Hurta, ďalej jediná žena Janka Majdiaková, Šaňo Gašparík, Jožo Michna, Juro Orvoš, Marián Sobolič a v \"drese\" Ondra Vallu absolvoval tiež druhý pretek Jožo Mlčúch. Ondro mal smolu, skolila ho viróza a tak nemohol nastúpiť práve v jubilejnom ročníku.
V nedeľu bola trasa perfektne pripravená, počasie takmer na jednotku, len v závere preteku padla na štadión hmla. V každom prípade jubilejný ročník Bielej stopy bol vydarený po stránke podmienok, stavu tratí i organizácie.
Účasť na Bielej stope je žiaľ z roka na rok slabšia. Nám v pokročilom veku už častejšie zdravotné problémy nedovoľujú nastúpiť na pretek a ďalší už \"zavesili pretekárske bežky na klinec\". A mladým sa akosi behať nechce.
Trať Bielej stopy je považovaná za jednu z najťažších a tak aj účasť na tomto preteku bola po oba dni len okolo tisícky bežkárov.
V tomto kontexte dosiahla vynikajúci úspech naša reprezentantka Janka Majdiaková, ktorá skončila vo svojej kategórii na 3. mieste. Za sebou zanechala aj niektorých mužov. Gratulujeme.
Výsledky všetkých našich členov si pozrite na nasledujúcom obrázku.

Najbližšie sa zúčastníme preteku Euroloppet v Talinsku na podujatí GsieserTalLauf.

Okrem fotiek pod článkom si môžete pozrieť aj fotogalériu na stránke Fotoalbum, priamy link na fotogalériu:

Video z prvého dňa, zo štartu a z úseku na obchvate zjazdovky, ktorého autorom je Šaňo Gašparík si môžete pozrieť tu: