HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 18.7.2013 | K. Kováč
Chamonix – Mont Blanc ( 5.-14.7.2013 )

Klub turistov Apollo už po niekoľký krát usporiadal pre záujemcov o vysokohorskú turistiku autobusový zájazd do francúzskeho mestečka Chamonix ležiacom pod Mont Blancom.
Pre mnohých to bol návrat na známe miesta, pre ďalších prvý kontakt s týmto známym horským strediskom s dominujúcimi kopcami.
Po dlhej ceste sme dorazili do cieľa v sobotu dopoludnia. Privítalo nás slnečné a teplé počasie v nádhernej doline obklopenej vysokánskymi horami, ktorým dominoval masív Mont Blancu s majestátnym oblým bielym vrcholom Mont Blanc 4807 m n. m.
Nadmorská výška tohto najvyššieho kopca v Alpách a podľa niektorých zdrojov aj v Európe osciluje okolo 4810 metrov, pretože vrchol tvorí ľad o hrúbke niekoľkých metrov . Jeho hrúbka sa s ročným obdobím a poveternostnými vplyvmi mení. Skalnatý vrch pod ľadom má oficiálnu výšku 4792 m n. m.
Ak som napísal, že podľa niektorých zdrojov je Mont Blanc najvyšším vrchom v Európe nie je to preto, že by bol problém s meraním výšky iných kopcov ale z dôvodu, že východná hranica Európy nie je jednoznačne stanovená a práve v tejto oblasti na Kaukaze leží Elbrus vysoký 5633 m n. m. Kto by sa chcel oboznámiť bližšie s touto problematikou pekne je vysvetlená napr. tu: http://www.equark.sk/index.php?cl=article&iid=2051
V každom prípade je zdolanie Mont Blancu snom mnohých turistov. A práve tieto zájazdy sú príležitosťou splniť si ho. Samozrejme, že sa to nedá dosiahnuť bez náležitej kondičnej, technickej a psychickej prípravy. Tí, ktorí by sa bezhlavo vybrali do výšok na ktoré telo nás „nížincov“ nie je zvyknuté, by mohli na to doplatiť. V KT Apollo je dosť skúsených horských vodcov, ktorí sú schopní a ochotní prípadných záujemcov na takýto cieľ pripraviť a potom aj sprevádzať. Počas tohtoročného zájazdu zdolalo vrchol Mont Blancu 6 členov zájazdu. Prispelo k tomu aj vynikajúce počasie počas celého pobytu, keď každý deň bolo krásne počasie rušené len podvečernými búrkami, ktoré rýchlo prehrmeli a znovu sa vyčasilo.
Všetci ostatní, ktorí sme nemali za cieľ vystúpiť na Mont Blanc sme si užili vysokých kopcov, pekných túr a nádherných výhľadov napr. z Aiquille du Midi vo výške viac ako 3800 m n. m. Z údolia Chamonix vedie na okolité kopce mnoho lanoviek, ktoré umožnia za týždeň absolvovať množstvo túr prakticky po svahoch všetkých kopcov v okolí a priblížiť sa k fascinujúcim ľadovcom s krásnymi výhľadmi na kopce i do údolia.
Tohtoročný zájazd bol naozaj vydarený. Určite sa mnohí chcú na tieto miesta v budúcnosti vrátiť a po získaných skúsenostiach absolvovať ďalšie výlety pri spoznávaní tohto krásneho kúska Francúzska.

V nasledujúcich obrázkoch sú mapky a výškový profil dvoch z absolvovaných túr.

1) Z medzistanice Brevent na Flegére: 2) Z konečnej zubačky na Téte Rousse:

Pozrite si niekoľko fotografií zo zájazdu v Chamonix: