HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 26.1.2014 | Zdeno, fotky Zdeno, Andrea
Prírodná rezervácia Buchlov

Poslednú januárovú nedeľu sme sa v prekvapivo hojnom počte (12 ľudí) vybrali do pohoria Vtáčnik do prírodnej rezervácie Buchlov a prešli sme 3 vrcholy – Buchlov (1040 m.n.m.), Sladnú skalu (913 m.n.m.) a Žarnov (840 m.n.m.).
Autami sme sa doviezli do Hornoveskej doliny, zaparkovali sme pri Detskom tábore a vybrali sme sa po zelenej TZT na vrchol Buchlova. Hoci podľa kalendára by mala byť zima v plnom prúde, v prírode to zatiaľ tak vôbec nevyzerá. Ale aspoň prišli poriadne mrazy a vďaka nim sme neprišli domov po tejto túre ako prasiatka.
Po vyše hodinke chôdze prichádzame do sedla Zadná lúka, z ktorého sa nám ponúknu prvé výhľady na skalnatý vrchol Buchlova a slnko sa tu na niekoľko hodín s nami rozlúči. Po fotopauze sa vydáme teraz už po žltej značke na vrchol. Predtým však musíme nájsť v skalách úzku štrbinu, zabezpečenú rebríkmi a vyliezť ňou hore. Podarilo sa a stojíme vo výške 1040 m.n.m. Buchlov má niekoľko vrcholov, na jednom z nich je osadený antikorový dvojkríž. Nemôže teda chýbať vrcholová fotka.
Na druhom vrchole už v kotlíku buble varené vínko a z batohov vyťahujeme poživeň.
Po obednej prestávke sa poberieme ďalej a chvíľu sa zdržíme pri chránenom strome, ktorým je jaseň s obvodom kmeňa vyše 6 metrov.
Odtiaľto klesneme ešte nižšie, do bezmenného sedla, z ktorého musíme zase vystúpať niekoľko desiatok výškových metrov na Sladnú skalu. Výhľady do diaľky skomplikovala nízka oblačnosť, ale rozoznávame aspoň blízky Buchlov. Dlhým skalnatým hrebeňom pokračujeme až do Sedla pod Žarnovom, z ktorého si urobíme odbočku na Žarnov – vrchlol tvorený skalnou platňou, na ktorom stojí veľký kríž.
Zohrejeme sa varenou čokoládou, no s pribúdajúcim časom sa ochladzuje, preto dvíhame kotvy a vyberáme sa už po neznačkovaných lesných cestách, ktoré nás dovedú späť na zelenú značku, ktorou sa vrátime k autám.
Až na jedno narazené koleno po preskakovaní potoka túra dopadla bez väčších čí menších komplikácií.
Ešte ju zhodnotíme v žarnovickej krčme a o chvíľu uháňame po R1-tke domov.