HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 15.9.6009 | Karol Kováč
Západné Tatry - Roháče 12.9.2009 Žiarska dolina-Baníkov-Tri kopy-Smutné sedlo

V dňoch 11. až 15. 9. 2009 usporiadal náš klub tradičný zázajzd do Západných Tatier, ktorého sa zúčastnilo vyše 50 členov a ďalších priaznivcov turistiky. Počas štyroch dní sme tak mnohli absolvovať v prekrásnom prostredí Západných Tatier - Roháčov turistické vychádzky, každý podľa vlastného uváženia. Počasie celkom vyšlo aj keď sme sa nevyhli búrke a občasným prehánkam.
Hneď v sobotu sme si vybrali jednu z najťažších túr v Západných Tatrách, ktorou je túra cez vrch Baníkov ( 2178 m n.m.)a Tri kopy. Naša skupina si vybrala smer zo Žiarskej chaty cez Príslop a druhá časť sa vybrala do Smutného sedla a túru absolvovala opačným smerom. V Žiarskej doline boli vidieť ešte zvyšky snehu a stromov, ktoré tu zostali po spadnutí mohutných lavín koncom uplynulej zimy. Zrána vládlo nádherné, teplé počasie, takže sa dalo šľapať v letnom oblečení, v krátkych rukávoch i \"nohávoch\".
Postupne sa však začali zo severnej a východnej strany nasúvať oblaky, ktoré zadržiavali hrebene hôr a tak kým jedna strana dolín bola zahalená v hmle, na druhej prevládalo slnečné počasie s dobrou viditeľnosťou. Na fotografiách, ktoré si môžete pozrieť v sekcii fotoalbumov je dobre vidieť postupné zhoršovanie počasia. S pribúdajúcim časom sa k nám z dvoch strán približovala búrka a to neveštilo nič dobré. So skupinou, ktorá sa vybrala zo Smutného sedla sme sa stretli po zostupe z vrchu Baníkov, pod Hrubou kopou. Teraz bolo dôležité aby sme najťažšiu časť túry cez Tri kopy absolvovali ešte pred príchodom dažďa a búrky. Podarilo sa nám to úplne na poslednú chvíľu, keď po zostupe do Smutného sedla začal padať ľadovec a blesky sa priblížili nebezpečne blízko. Náročné výstupy a zostupy na mnohých miestach zabezpečených reťazami sme tak absolvovali ešte po suchých skalách. Zo Smutného sedla sme sa hneď vydali smerom do doliny, kde nás už zastihol silnejúci dážď. Dolu sme prišli úplne premočení ale spokojní, že sme túru stihli a vyhli sa tak vážnym problémom na hrebeni. Menej šťastia v ten deň mali dvaja turisti, ktorých bolo na hrebeňoch Západných Tatier pomerne veľa. Jeden neprežil zásah bleskom a druhého transportoval vrtulník LZS z pod vrchola Volovca do popradskej nemocnice. Hory sú krásne ale vedia pripraviť aj nebezpečné situácie, preto ich netreba podceňovať.

Všetky fotky z teto túry ako aj ďalšie, ktoré postupne na stránky pridáme si môžete pozrieť v časti Fotoalbum. V súčasnosti sú na stránkach 3 série fotiek z celej akcie.