HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 9.10.2009 | Alexander Gašparík
Dolomity - 21.8.- 28.8.2009

Sextenské dolomity patria k najkrajším častiam Álp, aj vďaka bizarným formám a skalným útvarom. Do Cortiny d´Ampezzo, ktorá leží uprostred tejto výnimočnej kamennej záhrady, sme pricestovali s turistami z Liptovských Sliačov a turistami, ktorí nastupovali postupne až po Bratislavu, už ráno a ubytovali sme sa v kempe Olympia.
Odtiaľto, totiž bol nástup na túry v prvých dňoch peši a tak už na obed sme vyrazili na Col Rosa - 2166 m n.m. Ferratou Etore Bovera a ďalší deň na Punta Fiames-Ferratou Michela Strobela 2240 m n.m., na rozchodenie boli ideälnymi trasami. Tretí deň sme sa odviezli busom k jazeru Fadaia, odtiaľ kazetovou lanovkou za 8 EUR tam aj späť - do výšky 2625 m n.m. a západným hrebeňom na najvyšší vrchol v Dolomitoch - Marmoláda 3343 m n.m. Vzhľadom k historickému významu a nadmorskej výške sa jedná o jednu z najnavštevovanejších trás v Dolomitoch,a na ferratách bežne treba stáť vo fronte. Busom sme sa odviezli aj ďalší deň na najslávnejšie miesto Dolomit:Tre Cime di Lavaredo. Aby ste si mohli obzrieť tuto svätú trojicu, musíte zaplatiť za autobus 80 EUR za 5km cestu. Ale stoji to za to. Kráčali sme hlavami naklonenými a upretým pohľadom hľadeli na tieto neobyčajné vrcholy. Vystúpili sme ferratou na Monte Paterno 2744m n.m. a pokračovali po chodníku Innerkofler, ktorý bol obrannou vojenskou líniou v rokoch 1915-1918, sú tu ešte pozostatky lávok jaskýň a dlhé galérie vyhĺbené vojakmi.
Pred odchodom domov sme ešte odbočili do oblasti Glosglokneru do Kalsu a cez platenú cestu (4 EUR /osoba) na parkovisko Luknerhaus a ďalej peši na Studelhütte üdhütte 2802m n.m., kde sme prespali a skoro ráno vyrazili cez ustupujúci ľadovec k chate Erzo J.hütte 3451m n.m. a ďalej cez ľadovec zo severnej strany na hrebeň, kde sme miestami čakali na ferratách aj pol hodinu, až sme vystúpili na najvyšší vrchol Rakúskych Alp Glosglokner 3798 m n.m.