LYŽOVANIE - REPORTÁŽ | 17.11.2009 | Karol Kováč
Predĺžený víkend v stredisku bežeckého lyžovania - Skalka pri Kremnici

Ešte bez snehu sme absolvovali v dňoch 14. - 17.11. štvordňový pobyt v Kremnických vrchoch v centre bežeckého lyžovania na Skalke. Pri plánovaní pobytu sme tajne dúfali, že budeme môcť už obuť bežky a vyskúšať prvý sneh. Žiaľ, nevyšlo nám to aj keď prvý sneh prišiel už pred mesiacom, počas nášho pobytu sme našli len jeho zbytky a uvítalo nás pravé jesenné počasie s hmlou, občasným mrholením ale aj chvíľkovým slnkom. Pobyt sme však využili užitočne. Absolvovali sme turistické vychádzky v okolí, oboznámili sme sa s novinkami, ktoré v Kremnických vrchoch prinesú novú kvalitu v nadchádzajúcej zimnej sezóne.
Na Králikoch finišuje budovanie nového strediska zjazdového lyžovania so štvorsedačkou, novými úsekmi zjazdoviek a vybavením pre občerstvenie a servis. V chate Nad Tajovom nový nájomca sľubuje prevádzku počas celej sezóny s možnosťou ubytovania za výhodnú cenu. Na Krahuliach vybudovala obec nové ubytovacie zariadenie so slušným štandardom za prijateľné ceny. To by sa malo stať aj našou základňou pri účasti na Bielej stope na konci januára 2010. Počas pobytu sme sa zapojili do prác pri úprave tratí na štadióne MKL Kremnica a tak isto sme pomohli aj TJ Biela stopa pri prácach na úprave tratí budúceho ročníka.
Využili sme pobyt aj na stretnutie s členmi HSnS okrsok Kremnica a zároveň organizátormi diaľkového behu Biela stopa, ktorí nás informovali o príprave nadchádzajúceho ročníka a situácii s bežeckým lyžovaním v Kremnických vrchoch.
Ak sa všetko podarí tak ako sú pripravené predbežné dohody zainteresovaných strán, môžeme dúfať, že budúca sezóna na Skalke bude pre bežecké lyžovanie opäť patriť k tým vydarenejším. Má k tomu prispieť aj sprístupnenie severného bežeckého okruhu cez novovybudovaný obchvat. Až sezóna ukáže ako sa tento nový úsek ujme.
Teraz už len musíme počkať až sa príroda zľutuje nad všetkými bežeckými nadšencami a nasype nám dostatočné množstvo snehu aby sme si mohli obuť bežky a užiť si nádhernej prírody v srdci Slovenska.