HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 17.11.2009 | Andrea, Zdeno, Dušan
Vtáčnik

Bol práve deň 20.výročia nežnej revolúcie a nám sa nechcelo sedieť doma, tak sme sa v už klasickej zostave - Andrea, Dušan, Zdeno vybrali na 1346 m vysoký Vtáčnik. Počasie vôbec nenasvedčovalo tomu, že by na horách mohlo byt slniečko, ale nám to nevadilo. Dohodli sme sa, tak ideme. Keď sme prišli do dedinky Kľak, pršalo. Chvíľku sme aj zaváhali, či má zmysel niekam ísť, ale keď po chvíli dorazila rodinka zo Senca, ktorá sa tiež vybrala hore, povedali sme si, že nie sme padavky, nahodili sme „protidažďovú výstroj“ a s dosť divnými pocitmi sme vyrazili . Dážď po chvíli prestal, ale hmla a vlhkosť vzduchu bola poriadna. Keby sme mali vlhkomer, určite by do 100% veľa nechýbalo. Tieklo z nás už len keď sme stáli na mieste. My sme sa však celkom tešili, že sme sa nedali odradiť počasím a že sme tam, kde sa cítime veľmi dobre, kde naberieme kopec energie. Dostali sme sa ku Partizánskej chate, urobili dokumentačnú fotečku a pokračovali ďalej. Keď sme prišli k smerovníku, kde bolo písané Vtáčnik 10 min, dvojnásobne sme sa potešili. Hmla sa začala trhať a cez ňu sa predieralo slniečko. Tešili sme sa, že predsa len niečo z vrcholu uvidíme. Naše tušenie sa splnilo. Dostali sme sa nad inverziu. Trčali z nej okolité kopce, nad Novákmi bublala para z chladiacich veží elektrárne....boli sme očarení tou nádherou. Nevedeli sme sa vynadívať. Zamávali sme Apolákom, ktorí v ten deň boli na Skalke a vraj sa topili v hmle. Vychutnávali sme si to čarovanie prírody. Po chvíli sa nám v diaľke ukázalo Sitno.
Posilnili sme sa, pofotili tu krásu a asi po hodine sme sa vydali na spiatočnú cestu. Išli sme už za pekného počasia a netušili sme, že nám príroda ponúkne ešte jeden zážitok. Asi v polovici zostupu sme zase vchádzali do hmly. Presvitajúce slnečné lúče robili krajinu rozprávkovou. K autu sme už prišli v hmle, ale šťastní z ďalšieho krásne prežitého dňa v horách. Pozrite sa a posúďte.
O týždeň neskôr ďalšia skupinka z nášho klubu neodolala a vybrala sa na Vtáčnik. Z ich rozprávania sme sa tiež tešili, lebo príroda opäť ukázala, aká je krásna.