HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 6.1.2010 | Zdeno, Andrea
Trojkráľový výstup na Vysokú

Ako sa už stalo zvykom, sviatok Troch kráľov bol aj tento rok v našom klube vyhradený výstupu na Vysokú (754 m.n.m.) v Malých Karpatoch. V utorok to ešte v meste vyzeralo tak, že v stredu nás čaká skôr boj o prežitie ako prechádzka Malými Karpatami (v Bratislave totiž pršalo a mrzlo a táto kombinácia neveštila okrem zlomených končatín nič dobré), ale aj keď zima so svojim príchodom dlho váhala, v to sviatočné ráno nás odmenila bohatou snehovou nádielkou. A to nás presvedčilo, že sedieť doma by nebol dobrý nápad. Na Mlynských Nivách sme nasadli do autobusu a za stáleho sneženia sme nabrali smer Zochova chata. Pesimisticky naladený šofér nás trošku postrašil, že nás možno nechá pod kopcom, ale našťastie cestu už stihli upraviť a my sme sa mohli po doplnení zásob U Veroniky vydať na púť. Kráčali sme jeden za druhým ako husi v stopách terénneho auta až k rázcestiu Hubalová, kde sme sa posilnili pred stúpaním na Vysokú. Sneženie postupne ustalo a nás čakalo ešte 220 výškových metrov. Príroda nám výstup spríjemnila krásnym divadlom. Mohli sme sa kochať zasneženými a zafúkanými bučkami, scenériou ako z rozprávky, za ktorou mestský človek ani nemusí chodiť ďaleko. Po skupinkách sme sa dostali na zahmlený vrchol a väčšia časť pokračovala zostupom na Záhorie do Kuchyne. Tu pri prameni abstinentov sme sa zohriali vareným vínkom a dali sme sa na cestu k autobusu. Príjemne unavení sme sa vrátili domov plní zážitkov z krásneho zimného dňa.