HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 5.6.2010 | Zdeno , fotky Zdeno a Andrea
Hrebeňom Malej Fatry s turistami z Lozorna

Tohoročný máj sa určite do histórie Slovenska zapíše ako najdaždivejší a najsmutnejší. Takmer celé Slovensko sa ocitlo pod vodou. Ale keďže prognózy predpovedali na prvý júnový víkend konečne letné počasie, neodolali sme pozvaniu od našich kamarátov z Lozorna a vybrali sme sa s nimi zdolať hrebeň Malej Fatry.
O 5.30 sme nasadli do autobusu a cestou Považím sme mohli sledovať následky dažďov. Váh tiekol popri diaľnici mimo svojho koryta, pozalieval polia a lúky.
Vzhľadom na počasie z predchádzajúcich dní sme operatívne upravili aj našu túru. Hrebeňovka sa z pôvodne plánovanej trasy Poludňový Grúň - Suchý - Varín skrátila na Snilovské sedlo - Suchý - Varín a hore sme sa vyviezli lanovkou. Skrátenie sa nakoniec ukázalo aj ako dobré riešenie, lebo na konci mala väčšina výpravy toho aj tak dosť. Slnko nám dalo tiež poriadne zabrať. Vytrvalci si túto trasu ešte predĺžili výstupom na Chleb a potom sa pokračovalo cez Veľký Kriváň, Pekelník na Malý Kriváň, Stratenec, Biele skaly a Suchý, odkiaľ nás čakal takmer 1000 metrový zostup do Varína na chatu Fatranka so zastávkou na Chate pod Suchým. Práve táto zastávka sa stala pre niekoľkých turistov osudná a opäť sa raz ukázalo, že hory netreba podceňovať a treba sa vedieť v nich orientovať. 8 turistov si totiž omylom vybralo na zostup inú trasu, ako bola dohodnutá a trošku si ju predĺžili. nakoniec však všetko dobre dopadlo a v neskorých nočných hodinách sme sa vrátili do Bratislavy. Malé zablúdenie sa obrátilo na žart a v autobuse vládla veselá atmosféra. Horám zdar a do skorého videnia na kopcoch.