Klub turistov Apollo
LYŽOVANIE - REPORTÁŽ | 1.2.2011 | Karol Kováč
Klub turistov Apollo na 38. ročníku Bielej stopy

Najväčšie podujatie bežeckého lyžovania v diaľkových behoch na Slovensku, ktoré je zaradené do seriálu EUROLOPPET sa konalo za nádherného počasia posledný januárový víkend na Skalke v Kremnických vrchoch. Pod značkou Klubu turistov Apollo sa 38. ročníka pretekov zúčastnilo 15 vyznávačov bežeckého lyžovania. V tomto roku bol 42 km pretek voľnou technikou zaradený aj do Majstrovstiev Európy v diaľkových behoch spolu s francúzskym strediskom Morez, kde sa pobeží druhá časť klasickou technikou. Podujatia sa po oba dni zúčastnilo 808 pretekárov, profesionálov i amatérov z rôznych krajín Európy. Ozdobou boli naši reprezentanti Bajčičák, Bátory, Hurajt či Gereková. Príležitosť byť v jednom štartovnom poli s takými zvučnými menami nás všetkých motivovala. Všetci sme úspešne zvládli pretek na 42 alebo 25 km. V konkurencii aká sa stretla na tomto podujatí sme nemali ambície postaviť sa na stupne víťazov ale prekonať svoje osobné rekordy a úspešne absolvovať jeden z najnáročnejších pretekov série EUROLOPPET.
Najdlhšiu trať 42 km voľnou technikou v konkurencii 294 mužov absolvovalo v sobotu 8 členov KT Apollo a umiestnili sa nasledovne:
274. Vraňák Ján – 5:00:21
Kratšiu trať 25 km voľnou technikou v ten istý deň absolvovali dvaja naši členovia. Ingrid Harbutová skončila zo 41 žien na 27. mieste s časom 3:16:26 a Vlado Gábriš s časom 3:58:16 sa umiestnil na 231. mieste v konkurencii 245 mužov.
V nedeľu bol na programe beh na 25 km klasickou technikou. Trať absolvovalo 7 našich členov. V mužskej kategórii štartovalo 191 pretekárov. Umiestnenie našich::
91. Mlčúch Jozef – 2:22:18
100. Hurta Ján – 2:26:15
158. Vallo Andrej – 2:58:04
159. Orvoš Juraj – 2:58:14
169. Hanuš Jozef – 3:08:09
V ženskej kategórii sme mali dvojnásobné zastúpenie v konkurencii 25 žien. Janka Majdiaková s časom 3:03:29 skončila na 14. mieste a Marianna Sadloňová obsadila časom 3:52:35 celkom 22. miesto.
Všetci, ktorí sme úspešne zvládli svoju trať sme obdržali od organizátorov veľmi peknú pamätnú medailu, ktorá je pre nás okrem príjemného pocitu odmenou za vynaložené úsilie.
Pozývame všetkých záujemcov o bežecké lyžovanie do našich radov. Pridajte sa k nám. Bežecké lyžovanie je náročný ale krásny šport, ktorý prispieva k zdravému spôsobu života a umožňuje užívať si nádhernú zimnú scenériu v horách. Pripravujeme účasť na ďalších pretekoch. Informácie v klube počas klubových dní alebo na na tomto mieste.
Fotoreportáž z podujatia si môžete pozrieť v sekcii Fotoalbumy. Umietnenie našich členov je v nasledujúcom obrázku.

Na Slovensku je bežecké lyžovanie oproti susedným krajinám zaznávané, so slabou podporou sponzorov a nezáujmom regionálnych a štátnych orgánov. My slovnaftári by sme boli hrdí ak by naša firma zahrnula do svojho sponzorského programu aj také významné podujatie európskeho významu akým je Biela stopa EUROLOPPET a podporila tento šport vhodný pre deti i seniorov.

© RK Service 2009-2013, kontakt:ktapollo(zavináč)bezkar.sk