HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 26.2.2011 | Zdeno, fotky Šaňo, Rasťo a Zdeno
1.zimný zraz KRÁSISTOV na Chate pri Zelenom plese

Neľakajte sa, nešlo o žiadnu prehliadku krásy. V sobotu 26. februára sa uskutočnil 1. ročník zimného stretnutia čitateľov časopisu Krásy Slovenska na Chate pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách spojený s výstupom na Jahňací štít. Pre nás bol zimný výstup na Jahňací štít výzvou a zároveň prípravou na plánovaný júnový výstup na Mount Blanc, keďže kondičku už treba naberať.

Niektorí z nás si prvý krát vyskúšali aj mačky a pohyb v zimnom vysokohorskom prostredí.
Žiaľ miesto na Brnčalke sa nám už neušlo, svoje kosti sme zložili v penzióne v Tatranskej Lomnici. V sobotu ešte ani slnko nestihlo vyjsť a my sme už kráčali od zastávky Biela voda smerom na Zelené pleso. S pribúdajúcou nadmorskou výškou pribúdal aj sneh. Konečne zima ako sa na toto ročné obdobie patrí.
Za 2 hodinky sme dorazili na chatu, občerstvili sme sa a bez váhania vyrazili smerom na Jahňací štít s konštatovaním, že predpoveď počasia našťastie zase nevyšla.

V Tatrách v ten deň nebolo takmer ani obláčika. Zo sľubovanej zamračenej oblohy nakoniec nič nebolo a my sme sa pri výstupe aj pekne zapotili a opálili. Už dole na chate nám bolo avizované, že Horská služba neodporúča výstup na Jahňací štít, keďže nový sneh sa nestihol previazať so starým, ale dúfali sme, že vylezieme čo najvyššie.

Nohy oťažievali nielen od únavy, ale aj od lepiaceho sa snehu, ktorý bolo treba neustále oklepávať. Nakoniec sa nám podarilo dostať do výšky asi 2000 m.n.m., kde už piknikovala veľká skupina turistov. Na poslednom úseku už bolo vidieť zopár odtrhnutých lavín a nikto nemal ani odvahu ani chuť sa vybrať vyššie. Ako sme sa dozvedeli neskôr na chate, zopár odvážlivcov zariskovalo a vyštverali sa až na Jahňací štít. Nás hrial na duši okrem teplej medoviny pocit z pekne stráveného dňa na horách.

Po posedení na chate v kruhu kamarátov sme sa vybrali späť do Lomnice.
V nedeľu sme už zvolili oddychový program a po malej prechádzke po Tatranskej Lomnici sme zavelili na odchod na \"južnú zem\". Sneh pomaly mizol a nám ostali v hlave už iba spomienky z predchádzajúceho dňa. Ako správni turisti určite nebudeme dlho zaháľať a určite sa stretneme opäť niekde na horách.