Roháče 2002

Výborné jesenné počasie privítalo členov turistického klubu v Žiarskej doline 19.-22.9. 2002. Tradičné miesto poslednej akcie väčšieho rozsahu bolo magnetom aj pre niekoľko nových účastníkov, chtivých poznať krásy našich hôr. Na všetkých čakalo prekvapenie v podobe zrekonštruovaných chát do úplne novej podoby a takisto pribudla možnosť navštíviť saunu a perličkový kúpeľ. Ale to nebol účel nášho zájazdu..Po niekoľkých rokoch sme mali v pláne zdolať vrchol, národný symbol - Kriváň. Na ťažkú túru od východzieho miesta , Troch Studničiek, vyrazilo štyridsať účastníkov. Počasie bolo premenlivé, vrchol v oblakoch. Nás to však neodradilo.Stále stúpanie prirodzene rozdelilo turistov na skupiny, nemal každý rovnakú kondíciu. Na stretávke chodníkov pod Daxnerovým sedlom sme už zdravili veľa iných turistov, hlavne z Českej republiky. Záverečný výstup bol úplne v hmle, sem-tam trochu nového snehu. Boli sme opatrní, všetci postupne vyšli bez úrazu. Tí, ktorí správne uvážili, že výstup nezvládnu v normálnom čase, sa vydali na cestu na Štrbské Pleso kde nás čakal autobus, už od rozdeľovníka chodníkov pod Daxnerovým sedlom.Ďaľším aktom po úspešnom výstupe na Kriváň boli voľby. Už tretí krát sme zhodou okolností volili v dedinke Žiar.Až potom sme sa dočkali neskorej, ale výbornej večere. V sobotu 21.9. vyrazili opäť skupiny dobývať okolité vrcholy v Žiarskej doline, Baranec, Plačlivô, Tri Kopy. Deň bol turisticky využitý na 100%. Ani si nik poriadne po večeri neoddýchol, už sa začala beseda spojená z premietaním diapozitívou, z našim úspešným dobyvateľom himalájskej osemtisícovky MAKALU, horolezcom Martinom Gablíkom.Silný zážitok z rozprávania mali všetci, ktorých to zaujímalo. Spoločenský večer po náročnom dni pokračoval druhou večerou, pečeným prasiatkom, na ktoré nás pozval náš priateľ chatár Rasťo Frank z manželkou. Zlatým klincom sa stala tanečná zábava , keď nám hrala skupina Golf z Liptovského Mikuláša. Ani v nedeľu sa náš program nekončil. Tradične sa konali preteky v streľbe zo vzduchovky. Až po nich nasledoval obed a odchod domov. V autobuse, keď vonku pršalo, mal každý možnosť premietnuť si v duchu zážitky z víkendu na horách, ktorý bol určite pre niekoho náročnejší ako si predstavoval. Aby to tak nebolo v budúcnosti, vítame všetkých na podujatiach, ktoré organizuje turistický klub. Hory dajú každému možnosť žiť naplno. Horám zdar.