Klub turistov Apollo
HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 12.VIII.2011 | Sedláček M. , článok napísal Gašparík A.
Česko-Saské Švajčiarsko a Labské pískovce


Turistika a poznávanie Česko-Saského Švajčiarska a Labského Pískovce


Európska excelentná destinácia - takéto ocenenie pridelila komisia EU
Česko-saskému švajčiarsku za mimoriadnu kvalitu, spoločnému destináčnemu manažmentu v národnom parku.
Určite s týmto súvisí aj náš záujem spoznávať túto destináciu už tretíkrát za sebou. Hlavne krásna príroda, ktorá podľa histórie vznikla po ústupe plytkého mora, keď sa zrodil zvláštny svet pieskovcových veží, mostov a brán, ktoré nás sem pritiahla a priťahujú.
V tomto roku sme sa rozhodli prejsť oblasť na severo-západ od Děčína. Túry sme začali v mieste Děčínského Snežníka. Je to najvyššia pieskovcová hora s nadmorskou výškou 723m so zachovalou 30 m vysokou kamennou rozhľadňou (z r.1864) s krásnymi výhľadmi. Pokračovali sme výstupom na Belvedér, kde je najstaršia vyhliadka postavená (z r.1711) ako drevená \"hospoda\" na strmom skalnatom výbežku nad Labským údolím .
Vstupnou bránou do národného parku České Švajčiarsko je malá obec Hřensko, kde Labe opúšťa Českú republiku a je zároveň najnižším bodom-115 m n. m. Dva razy za deň sa sem plaví loď Poseidon z Dečína a rovnako aj do Saského Bad Schandau, kde sa nachádzajú najstaršie kúpele/lázne. Zvolili sme radšej vlakovú prepravu za výhodný skupinový lístok, ktorý platil aj na autobus. Mohli sme sa tak odviesť až do Drážďan. Mnohí z nás túto možnosť využili. Našim cieľom bolo absolvovať a zažiť neopakovateľné vyhliadky z mohutného skalného masívu Bastie – Bašta, kde sa zároveň nachádza aj skalné divadlo Rathen.
Táto úžasná prírodná scéna v lete býva preplnená turistami. Našťastie v ďalších častiach Saska sme už taký nával turistov nezažili. Bolo to možno zapríčinené náročnosťou tratí po železných rebríkoch a reťaziach. Vstupy boli v strmom teréne. Rovnako tak na Schammsteine, Schmilke, na pieskovcových skalných vežiach Frienstein Kleiner Winterberg alebo na stolovej hore Lilienstein. Lilienstein je symbolom Saska s krásnym výhľadom na najväčšie hradne opevnenie v strednej Európe.(Königstein z 13.stor.rozmermi 9,5 ha a s 30-mi budovami).
Po týchto náročných túrach sme sa vybrali na Tiské skalné steny v blízkosti dediny Tisá.
Tiské steny sú najobľúbenejšie lezecké skalné miesto v blízkosti Českého Švajčiarska. Začiatkom 19.storočia tu začala história pieskovcového horolezectva, hlavne na Saskej strane, v oblasti Bastein. Pravidlá lezenia sú prísne: \" lez iba vlastnou silou, k isteniu používaj iba prírodné útvary použiť iba skobu s krížikom ! \". Boli sme svedkami lezenia v priamom prenose mladej rodinky s deťmi.
V Děčíne, kde sme boli ubytovaný sme ešte stihli pozrieť aj hrad v malebnej polohe týčiaci nad sútokom Labe a Ploučnice. Dobré pivko sme ochutnali na Pastýrskej stene s reštauráciou v štýle romantického zámku vo výške 288m. n. m. nad riekou Labe.


© RK Service 2009-2013, kontakt:apollo.klub(@)outlook.com