Klub turistov Apollo
HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 7.-9.10.2011 | Zdeno, fotky Zdeno a Andrea
Velká Fatra

Tak ako vlani, aj tento rok sme sa rozhodli ukončiť letnú, resp. jesennú turistickú sezónu vo Veľkej Fatre. Rovnako ako vlani sme sa ubytovali v chate Horec a rovnako ako vlani aj tento rok nás Veľká Fatra privítala snehom.
Prvá skupina sa do Vyšnej Revúcej vybrala už v piatok ráno. Pôvodný plán, prejsť z Donoval do Revúc kvôli počasiu zlyhal, ale aj tak nesedeli na zadku na chate a vybrali sa do Prášnického sedla a po starej ceste cez sedlo Veľký Šturec sa vrátili späť na chatu. Dažďu však neunikli.
V sobotu sme sa už celá skupina vybrali od horárne v časti Teplô na Rakytov (1567 m.n.m.). Mierne stúpanie po asfaltke sa vystriedalo s prudším stúpaním v lese, jesenná krajina sa asi od 1000 m.n.m. premenila na zimnú a my stúpame v hmle po blate a snehu ďalej. Na Rakytove sme na pravé poludnie. Keďže fúka, dlho sa nezdržiavame a prudko klesáme do južného rakytovského sedla, kde sa posilníme. Tu stretáme aj prvú skupinku turistov, ktorí sa vracajú z Ploskej a pokračujú na Smrekovicu. Takže nie sme jediní blázni v tom počasí na horách.
Po prestávke pokračujeme ďalej cez Minčol (1398 m.n.m.) a sedlo pod Čiernym Kameňom do sedla Ploskej. Tu nás vítajú slnečné lúče presvitajúce cez mraky a niektorí rozmýšľajú aj nad výstupom na Ploskú. Ale nakoniec sa slnko schová a všetci sa vydáme na zostup do Revúcej. Medzitým nás obehla početná skupina turistov z Prievidze a Maďarska a my sa utvrdzujeme v tom, že správneho turistu zlé počasie neodradí.
Klesanie je nekonečné a pomerne prudké, sneh a blato znepríjemňujú zostup. Pod salašom sa s nami Veľká Vatra rozlúči dúhou a my sme radi, keď už sa ocitneme vo vykúrenej chate.
V nedeľu sme sa rozdelili na skupinky a každý si zvolil individuálny program. Jedna skupina navštívila Banskú Štiavnicu, ďalšia Čertovu skalu pri Budči a iní sa ponáhľali za svojimi povinnosťami do Bratislavy.
Tak dovidenia o rok na tom istom mieste.© RK Service 2009-2013, kontakt:apollo.klub(@)outlook.com