Klub turistov Apollo
HORSKÁ TURISTIKA - REPORTÁŽ | 8.-10.1.2010 | Zdeno, fotky Zdeno, Andrea, Ivka
Zimný prechod Slovenským rajom

Tento rok je to už 51. krát, čo KST Spišská Nová Ves pod vedením Vojta Jeremiaša usporiadáva zimný prechod Slovenským rajom. A samozrejme turisti z Apolla nemohli pri tom chýbať. V počte 5 kusov plus naša kamarátka z Liptova Ivka sme sa v piatok vybrali na strastiplnú cestu. Napriek tomu, že predpoveď počasia neznela priaznivo (na víkend hlásili oteplenie), sme sa rozhodli zdolať zamrznuté rokliny Slovenského raja. To sme ešte netušili, že našich cestárov zima zase prekvapí. Po diaľnici z Bratislavy až po Hornú stredu sme sa „rútili“ závratnou rýchlosťou 50-60 km/h. Od Hornej Stredy už zrejme službu prebrala iná skupina cestárov a my sme mohli šliapnuť na plyn a aspoň čiastočne dohnať stratu. Paradoxne, čím sme sa viac blížili na sever, tým menej snehu bolo. Pod Tatrami sme už prechádzali po suchej diaľnici.Pred 13-tou dorazila posádka prvého auta (Ina, Zdeno, Vlado) na Podlesok, kde bol začiatok našej túry Suchou Belou. Posádka druhého auta (Andrea, Ondro) zvolila oddychovejší program a kľudnejšiu jazdu zasneženými cestami a urobili si zastávku v Šútove. A samozrejme, že neobišli Šútovský vodopád. Veď predsa aj ten treba skontrolovať. A stálo to zato...
Nakoniec sme boli radi, že sme zdolali aspoň jednu roklinu v Slovenskom raji a Šútovský vodopád. Zamrznuté vodopády, posypané vrstvou snehu dotvárali krásnu zimnú atmosféru. Túra Suchou Belou sa končila už po tme a pokračovali sme na Čingov, kde nás na chate už čakali Vojto s Ľudkou a ďalší turisti z východu.
Bohužiaľ, predpoveď počasia tento krát nesklamala. Už v piatok večer sa začalo otepľovať a v noci do toho prišiel mrznúci dážď, ktorý síce vytvoril na stromoch krásnu námrazu, ale na chodníkoch vznikla vrstva ľadu, čo neveštilo dobré vyhliadky na túru. Slávnostne sme pod dáždnikmi otvorili túru a pekne sme sa vrátili na chatu. Keďže správny turista dlho neobsedí na jednom mieste a dážď trošku ustal, vydali sme sa aspoň na Tomášovský výhľad, odkiaľ tí vytrvalejší pokračovali na Kláštorisko. Zvyšná skupina, ktorá mala dažďa už plné zuby zvolila návrat tou istou trasou a neskorší obed v hoteli Lesnica.
V nedeľu sa počasie vôbec neumúdrilo, tak sme zvolili najrozumnejšiu alternatívu a to návrat do Bratislavy.
Slovenský raj je krásny v každom ročnom období a v zime, keď voda zamrzne obzvlášť. Verím, že zima sa tento rok umúdri a niektorí z nás sa do zamrznutých a zasnežených roklín tento rok ešte vrátia.


© RK Service 2009-2013, kontakt:apollo.klub(@)outlook.com