Seminár inštruktorov vysokohorskej turistiky vo Vysokých Tatrách.

Klub turistov Slovnaft , ktorý je začlenený v Klube Slovenských Turistov, zabezpečuje pre turistov v našom podniku veľmi dôležitú službu .Okrem toho, že organizuje rôzne akcie, stará sa o výchovu vhodných cvičiteľov a inštruktorov, aby na akciách nedochádzalo k rôznym nehodám ,či úrazom. Ich činnosť je veľmi dôležitá hlavne vo vysokohorskej turistike, kde náhlimy zmenami počasia častokrát prichádza k rizikovým situáciám a práve vtedy skúsenosti a odbornoť pomáhajú zložitú situáciu vyriešiť. Z toho dôvodu sa konal seminár pre inštruktorov nášho oddielu vo Vysokých Tatrách. Náplň bola daná prostredím, cez deň praktická výuka, večer teória na chate. Hneď po príchode na chatu na Popradskom Plese v doobedňajších hodinách sme sa vonku prezliekli, nabalili batohy a vyrazili na Ostrvu, kde sa nad plesom nádherne vyníma „ihla“, miesto nášho výcviku .Na exponovanom mieste každý vyliezol zo zaistením na vrchol a následne zlanil z druhej strany. Bol to pekný zážitok , iné je liezť na cvičných skalách, úplne iné v takomto prostredí. Strávili sme tam celý možný čas, aby sme ešte pred zotmením prišli na chatu. Večer prebehla teoretická príprava zameraná na výstup na „ Ganek “, cieľ nášho budúceho dňa. Rozobrali sme všetky možné varianty výstupu, včetne náhodného núdzového zostupu a zabalili batohy na ráno. Všetko nám vychádzalo, počasie ako na objednávku. Z chaty na Popradskom Plese viedol chodník cez Zlomiskovú dolinu členitým terénom až k Rumanovým plesám. Odtiaľ už v sedačkách a v prilbách začal náš výstup na vrchol. Naštudovanie výstupu bolo dobré, pomocou „mužíkov“(skalky uložené do tvaru pyramídy ,ktoré slúžia ako značky) sme výstup pod vrchol absolvovali pomerne ľahko. Záverečné finále priamo na ostrom , exponovanom hrebeni bolo veľmi strhujúce , použili sme aj istiace lano. Vrcholová fotografia bude v našom albume určite veľkou spomienkou. Zostup dolu sme využili na poznávanie jednotlivých útvarov okolo nás. Večer sa stal presnou kópiou predošlého, cieľom nasledujúceho dňa bol „Veľký Mengusovský štít“. Skoro ráno nás viedol chodník Mengusovskou dolinou za ostrého slnečného svitu až k Veľkému Hincovmu plesu. Tu sme opustili značkový chodník, ktorý pokračoval na Kôprovský štít a neznačkovým terénom vpravo ochádzali pleso až pod strmé suťovisko , ktoré sa nachádza pod veľkým Mengusovským štítom. Veľmi opatrne kvôli padajúcim skalám sme začali prudko stúpať do jeho masívu, sledujúc mužíkov až na malú plošinu kde sme sa ustrojili do horolezeckého výstroja. Čírou náhodou bol v teréne Pavol Rajtár (predseda Spolku horských vodcov), ktorý nás trochu vyspovedal, ale nakoniec po plodnej debate sme sa rozišli v dobrom a náš cieľ sa nazadržateľne blížil. Záverečný úsek bol najťažší, pretože veľké platne na hrebeni sa prekonávali s veľkou námahou. Konečne vrchol a nádherné výhľady po celých Tatrách nám vynahradili všetko. Výdatný odpočinok nás úplne zrelaxoval, zostup bol potom bezchybný .Posledný večer na chate bolo slávnostné vyhodnotenie , dopadlo kladne, nikto neľutoval vynaloženú námahu a čas , pochvala urobila každému radosť.